Archiv: Únor, 2023

† Jaromír Bílý

10. 2. 2023 adminmkm

Poslední dobou jsem si lámal hlavu nad tím, co napsat o známém modeláři k jeho blížícím se devadesátým narozeninám, které měl oslavit v červnu letošního roku. 3.2.2023 však jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že dlouholetý člen Modelklubu Mělník, výborný kamarád, skvělý konstruktér a zlatý člověk Jaromír Bílý náhle zemřel…
Jaromír patřil do zlaté generace československých modelářů druhé poloviny 20. století. Začínal s volnými motorovými modely kategorie C-2, kde reprezentoval řadu let Československo na mistrovstvích Evropy i světa, byl i několikrát mistrem republiky. S nástupem rc modelů přešel na ně. Létal s akrobaty a když se objevila nová kategorie rychlostních modelů pro závody kolem pylonů, začal se věnovat i jim.
Po vzniku podniku Modela se stal jeho mozkem – konstruktérem, technologem, výtvarníkem a pracoval zde až do zániku firmy po roce 1990. Svůj další profesní a modelářský život pak spojil s nově vzniklou firmou Obag.
Připomeňme si jeho konstrukce. Byly to plánky volných motorových modelů Mars a Jupiter, rc modelů Delfín a Donald, vydané časopisem Modelář. Jeho rukopis nesly stavebnice modelů Tourist, Trenér, Akrobat, Cessna 177, Mentor, Fit 1800, ale i lodičky Melodie či Neptun, vše z produkce podniku Modela. Jaromírovy laminátové plováky, modely Cessna 177 elektro, RV 3, Viki a Elfe vyráběla firma Obag. Největší úspěch měl létající člun Donald 4, jehož stavebnice se vyrobilo více jak 2000 ks.
V důchodu se plně věnoval stavbě modelů a létání pro radost. Velmi rád poradil, nakreslil,  pomohl se stavbou a zalétáním, rád se učil nové věci a tak se třeba díky své píli naučil pracovat s CAD programem v počítači.
Jeho odchodem ztrácíme velkého kamaráda nejen mezi mělnickými a neratovickými modeláři. 
Jaromíre, děkujeme Ti za všechno a užívej si tam nahoře hodně krásných modelářských chvil.

Za Modelklub Mělník
Jan Zelenka, předseda.

Rubrika: Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem † Jaromír Bílý