Zamyšlení nad tím, jak se chovají tupá, odporná, deprivovaná hovada.

1 Čvn

Fráze „Vy jste tupá, odporná, deprivovaná hovada!“ pochází z pera Divadla Járy Cimrmana.

Leteckému modelářství se věnuji přes 60 let, řadu let dělám předsedu Modelklubu Mělník.Chtěl bych Vás seznámit s případem, který se udál tuto sobotu 30. 5. na našem letišti u obce Jelenice.
Plochu máme asi 15 let pronajatou od místního zemědělce. V sobotu 30.5. jsme pořádali soutěž v kategorii F3K a v neděli 31. 5. RCVS. Na soutěže jezdí pravidelně modeláři skoro z celé republiky třeba již v pátek a stanují až do neděle protože létají obě kategorie. Po skončení sobotní soutěže do druhého dne tentokrát zůstali jenom dva brňáci. Asi v 18,30 přijela rodinka – nejdříve matka a jeden syn, oba na kole. Za chvíli asi 40 letý otec a druhý syn, oba na motorkách. Oba dva synové ve věku asi 12 a 14 let začali jezdit po ploše letiště. Jeden modelář je upozornil, že po letišti se nesmí jezdit. Otec s nadávkami udeřil dotyčného do obličeje až upadl. Druhý modelář ho vyfotografoval, otec s nadávkami a pod pohrůžkou zabití ho donutil záznam vymazat, přidala se nadávkami manželka, že kde se to děti mají naučit. Otec zakázal zavolat policii, že je s nimi kamarád a odjeli k vesnici Jelenice. Modeláři mě ihned informovali, přijel jsem na letiště, přijel i majitel pozemku, zavolali jsme policii k vyšetření a provedení zápisu. Toto není jediný incident z řad některých místních občanů, kteří si myslí, že na soukromém travnatém pozemku si mohou dělat co chtějí. Například začátkem května si z letiště někdo udělal autokrosovou dráhu (rozježdění – odhad policie 20 – 25.000,- Kč). Jednání se starostou obce nevede k žádným výsledkům. Rád bych věděl, zda se něco podobného děje i na jiných modelářských plochách a jak se s tím vypořádáváte. Poraďte nám.

Jan Zelenka, Modelklub Mělník

(pozn. editora: i smazané soubory se dají na úložišti obnovit pomocí vhodného software. Doplnit tento příspěvek fotkou zmíněných „hovádek“ by byl povedený kousek)

1.leden 2026

2 Led

Na 1. ledna se ve všech klubech scházejí členové na novoroční polétání. Jinak tomu nebylo ani v našem klubu. Počasí sice příliš nepřálo, ale létat se dalo. Po obědě jsme se sešli na letišti a všichni jsme absolvovali alespoň jeden let s modely. Kromě Donalda byly všechny modely z EPP. Foukalo kolmo na letiště a ruce rychle mrzly. I přesto jsme si to všichni užili. Po létání následovala káva, teplý čaj a vánoční cukroví u předsedy klubu doma.

Halloweenské polétání v hale – letos poprvé pod střechou

6 Lis

Po roce jsme se opět sešli v hale na našem klubovém polétání. Tentokrát nás sice nebylo mnoho, ale alespoň zbylo víc prostoru pro létání. O karamboly samozřejmě nebyla nouze – jedno letadlo skončilo zavěšené v síti u oken a pár vrtulí to také odneslo. Hlavní ale je, že jsme si to všichni skvěle užili!

Fotogalerie

Nedělní polétání 28.9.2025

4 Říj

Dnešní krásné počasí vylákalo snad všechny modeláře k létání. Oproti minulému víkendu, kdy jsme pořádali závody F3K a RCVS, panovala tentokrát klidná neděle. Na letišti se sešlo hodně našich členů a převládaly hlavně stíhačky a bombardéry z 2. světové války. Karel přivezl F4U, B-17 a FW 190, já zase B-26, kterou jsem dostal k narozeninám. Bohužel při startu B-26 vytrhla přední podvozek, takže jsem neodstartoval – snad příště. Naopak B-17 byla nádherná při pomalých průletech. K vidění bylo také několik větroňů, rogalo a model Čechie. Vlasta potřeboval Čechii vyzkoušet a doladit pumovnici plnou bonbonů. Za čtrnáct dní pomáháme na drakiádě a právě Čechie bude shazovat sladkosti pro děti. Nad hlavami se nám navíc proháněly stíhačky F-15, A-4 a F-22. Proběhl i zálet malého Piperu, původně gumového modelu ze stavebnice, který Ivan předělal na RC – letěl nádherně. Několik stavebnic od Obagu mám doma taky, tak možná inspirace na zimní stavbu…

Fotky z nedělního polétání 28.9.2025