Fráze „Vy jste tupá, odporná, deprivovaná hovada!“ pochází z pera Divadla Járy Cimrmana.
Leteckému modelářství se věnuji přes 60 let, řadu let dělám předsedu Modelklubu Mělník.Chtěl bych Vás seznámit s případem, který se udál tuto sobotu 30. 5. na našem letišti u obce Jelenice.
Plochu máme asi 15 let pronajatou od místního zemědělce. V sobotu 30.5. jsme pořádali soutěž v kategorii F3K a v neděli 31. 5. RCVS. Na soutěže jezdí pravidelně modeláři skoro z celé republiky třeba již v pátek a stanují až do neděle protože létají obě kategorie. Po skončení sobotní soutěže do druhého dne tentokrát zůstali jenom dva brňáci. Asi v 18,30 přijela rodinka – nejdříve matka a jeden syn, oba na kole. Za chvíli asi 40 letý otec a druhý syn, oba na motorkách. Oba dva synové ve věku asi 12 a 14 let začali jezdit po ploše letiště. Jeden modelář je upozornil, že po letišti se nesmí jezdit. Otec s nadávkami udeřil dotyčného do obličeje až upadl. Druhý modelář ho vyfotografoval, otec s nadávkami a pod pohrůžkou zabití ho donutil záznam vymazat, přidala se nadávkami manželka, že kde se to děti mají naučit. Otec zakázal zavolat policii, že je s nimi kamarád a odjeli k vesnici Jelenice. Modeláři mě ihned informovali, přijel jsem na letiště, přijel i majitel pozemku, zavolali jsme policii k vyšetření a provedení zápisu. Toto není jediný incident z řad některých místních občanů, kteří si myslí, že na soukromém travnatém pozemku si mohou dělat co chtějí. Například začátkem května si z letiště někdo udělal autokrosovou dráhu (rozježdění – odhad policie 20 – 25.000,- Kč). Jednání se starostou obce nevede k žádným výsledkům. Rád bych věděl, zda se něco podobného děje i na jiných modelářských plochách a jak se s tím vypořádáváte. Poraďte nám.
Jan Zelenka, Modelklub Mělník
(pozn. editora: i smazané soubory se dají na úložišti obnovit pomocí vhodného software. Doplnit tento příspěvek fotkou zmíněných „hovádek“ by byl povedený kousek)





















